kapliczka-w-parku-100pxHistoria kościoła na wzdowskiej ziemi sięga 1980 r. Wtedy to w pałacu Ostaszewskich przebywali na rocznym turnusie inwalidzi, do których z posługą kapłańską przyjeżdżał wikary z Jasionowa – ks. Józef Turoń. On poddał wzdowianom myśl stworzenia kaplicy, którzy nie zważając na trudne wówczas czasy dla Kościoła i przeciwności stwarzane przez ówczesny rząd, zorganizowali z własnych środków kaplicę w budynku wiejskim, w którym mieściła się salka katechetyczna. Pani Józefa Tabisz wspomina: „Chodziłyśmy z Katarzyną Samiec po domach za deskami, zbierałyśmy pieniądze, aby zakupić do naszej kaplicy najpotrzebniejsze sprzęty, zrobić podwyższenie pod ołtarz” W sobotę 1980 r. odprawiono pierwszą Mszę Świętą na wzdowskiej ziemi. Mimo gróźb i przestróg o konsekwencjach tego wydarzenia, zwrócono się z prośbą do jasionowskiego proboszcza kan. Józefa Krzywdy o odprawienie w nowo powstałej kaplicy również niedzielnej Mszy Św. Ksiądz przychylnie ustosunkował się do tej prośby. Przez jakiś czas w każdą niedzielę ta skromna kaplica gromadziła całą społeczność Wzdowa. Po mszy odbywały się zebrania wiejskie. Na jednym z nich postanowiono podjąć się budowy świątyni. Zawiązał się Komitet Budowy Kościoła, na czele którego stanął Józef Fichner.

Przebudowany kościół we Wzdowie (2003-02-02)

Przebudowany kościół we Wzdowie (2003-02-02)

Ówczesny arcybiskup Ignacy Tokarczuk przychylnie ustosunkował się do tego przedsięwzięcia, ale pozwolenia na budowę nie uzyskano od władz państwowych. Mimo to postanowiono rozpocząć prace. Na skraju wioski od strony Jaćmierza zaczęły rosnąć muryświątyni z materiału budowlanego zdobywanego z wielkim trudem. W 1982 r. do metropolity przemyskiego wyruszyła kolejna delegacja. Tym razem proszono o przydzielenie księdza, który pomógłby mieszkańcom stworzyć we wzniesionych murach godne mieszkanie dla Boga. Odpowiedzią na tę prośbę było przydzielenie w lipcu 1982 r. parafii Jasionów (do której należał Wzdów) wikariusza ks. Władysława Pieniążka. Ten całym sercem oddany dziełu rozpoczętemu przez wzdowian ksiądz, doskonale znający się na sprawach budowlanych, dopomógł zakończyć to niełatwe dzieło. Wykończono świątynię, wybudowano plebanię. 31 sierpnia 1982 r. arcybiskup I. Tokarczuk erygował parafię we Wzdowie i ks. W. Pieniążkowi wydał dekret nominacyjny na proboszcza tej parafii.

Natomiast 21 listopada 1982 r. arcybiskup I. Tokarczuk dokonał uroczystego poświęcenia kościoła we Wzdowie pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej.

figurka-chrystusa-krola-we-wzdowie-150px

Figurka Chrystusa Króla we Wzdowie

Zdawano sobie jednak sprawę, że ta w pośpiechu wzniesiona świątynia, pozbawiona naw bocznych i zaplecza jest mało funkcjonalna. W 1988 r. rozpoczęto pod kierunkiem proboszcza ks. W. Pieniążka prace budowlano – remontowe. W ciągu sześciu lat (prace budowlane zakończono w październiku 1994 r.) na placu starych murów wzniesiono nowy: szerszy, dłuższy i wyższy kościół z dwiema nawami bocznymi, mieszczącymi przyozdobione polichromią ołtarze Serca Jezusowego (po stronie lewej) i Świętej Rodziny (po stronie prawej). Przy tych ołtarzach bocznych znajdują się również ufundowane przez mieszkańców wsi na Jubileusz 2000 r. dwa małe ołtarzyki: Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Podczas remontu niezmieniona została jedynie ściana główna, również ozdobiona polichromią przedstawiającą 15 tajemnic różańcowych, które ułożone w kształcie koła wraz z wezwaniem Maryi z Fatimy: „Niech ludzie odmawiają różaniec i pokutują za grzechy” otaczają obraz z wizerunkiem Matki Bożej Różańcowej wykonany (podobnie jak obrazy ołtarzy bocznych i cała polichromia na kościele) przez rzeszowskiego malarza Lucjana Kanię. Z funduszów mieszkańców Wzdowa wyposażono wnętrze świątyni (ławki, boazeria, ołtarz, szaty liturgiczne, ogrzewanie, i.t.p.) Zadbano także o obejście kościoła (cmentarz, dzwony o imionach: Dobry Pasterz, Maria, Józef , parking, itp.)

Przy parafii działa: Rada Duszpasterska, schola, ministranci, Koła Różańcowe, Dzieło Pomocy Powołaniom oraz (do 2001 r. ) Akcja Katolicka.

Od maja 2001 r. proboszczem parafii M. B. Różańcowej we Wzdowie jest ks. Ludwik Pietrycha, który kontynuuje dzieło rozpoczęte przez ks. Władysława.

W czerwcu 2002 r. wzdowianie świętują 20 – lecie istnienia swojej parafii. Pełni wdzięczności składają podziękowanie Bogu, pierwszemu proboszczowi księdzu kanonikowi Władysławowi Pieniążkowi i wszystkim ludziom, którzy sercem, radą, rękoma gotowymi do pracy i ofiarami przyczynili się do powstania tego świętego dzieła na wzdowskiej ziemi.

Wyrazem tej wdzięczności jest ufundowanie i intronizowanie podczas obchodów jubileuszu w centrum wsi figury Chrystusa Króla oraz organów w miejscowej świątyni.